Dopolnjen osnutek bo razgrnjen v času od 1. oktobra do 31. oktobra 2020, v prostorih Občine Šentjernej, Prvomajska cesta 3a, Šentjernej (pisarna št. 9, I. nadstropje). Dokument je javno dostopen tudi na spletni strani Občine Šentjernej (spodaj).
Pripombe k dopolnjenem osnutku akta lahko občani, zainteresirana javnost in lastniki nepremičnin na območju, ki je predmet obravnave, vpišejo v knjigo pripomb na kraju javne razgrnitve ali pa jih pošljejo na naslov: Občina Šentjernej, Prvomajska cesta 3a, 8310 Šentjernej, oziroma jih podajo na javni obravnavi ali elektronsko prek te spletne strani (oddaj e-pripombo). V primeru elektronsko oddane pripombe, prosimo, da s telefonskim klicem preverite, če je bila pripomba zavedena v sistem.
Rok za pripombe k razgrnjenemu gradivu poteče zadnji dan razgrnitve. Šteje se, da je pri podajanju pripomb z navedbo imena in priimka ali drugih osebnih podatkov, hkrati podan tudi pristanek za obravnavo in objavo teh podatkov v stališčih do pripomb na Občinskem svetu Občine Šentjernej in na spletni strani Občine Šentjernej. Vse osebe, ki ne želijo, da se v stališču do pripomb objavijo njihova imena in priimki ali drugi osebni podatki, morajo to na pripombi tudi posebej navesti.
PRAVNA PODLAGA:
Na podlagi 115. člena v povezavi s 119. členom Zakona o urejanju prostora (urani list RS, št. 61/17) in Pravilnika o vsebini, obliki in načinu priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta (Uradni list RS, št. 99/07 in 61/17 – ZUreP-2)
ČASOVNICA:
IZHODIŠČA: Občina pred sprejetjem odločitve o pripravi ali spremembi OPPN pripravi izhodišča za pripravo OPPN, kot jih predpisuje 108. člen ZUreP-2. Izhodišča se oblikujejo ob sodelovanju udeležencev urejanja prostora. V ta namen se zagotovi sodelovanje zainteresirane javnosti v obliki zbiranja predlogov, pripomb, javnih posvetov ali delavnic. (Javna predstavitev osnutka izhodiš je potekala 11.11.2019, v KC Primoža Trubarja, pripombe in predlogi so se zbirale do 21.11.2019)
SKLEP O PRIPRAVI: Na podlagi izhodišč za pripravo OPPN župan sprejme sklep o pripravi ali spremembi OPPN. (objavljen dne 17.12.2019 v Uradnem vestniku, št. 14/2019)
DODELITEV ID: Občina ministrstvu posreduje sklep o pripravi in izhodišča, skupaj z vlogo za dodelitev identifikacijske številke prostorskemu aktu. Ministrstvo sklep o pripravi s pripadajočim gradivom evidentira, mu dodeli identifikacijsko številko, ga javno objavi in o tem obvesti občino ter Direktorat za okolje, Sektor za strateško presojo vplivov na okolje. (ID je pridobljen dne 5.2.2020)
ODLOČITVE O OBVEZNOSTI IZVEDBE CPVO: Občina pozove državne nosilce urejanja prostora, ki sodelujejo v postopku CPVO, da v 30 dneh podajo mnenje o verjetnosti pomembnejših vplivov OPPN na okolje, mnenje pa posredujejo v vednost tudi Ministrstvu za okolje in prostor, Direktoratu za okolje, Sektorju za strateško presojo vplivov na okolje. Ministrstvo, pristojno za okolje, na podlagi prejetih mnenj v 21 dneh odloči, ali je za OPPN treba izvesti CPVO. (Dopolnitev izhodišč po pozivu sektorja za CPVO dne 5.3.2020. Odločba, da CPVO ni potrebna 26.3.2020)
SMERNICE; Občina lahko državne nosilce urejanja prostora pozove za konkretne smernice, katere nosilci v primeru poziva podajo v 30 dneh. Pridobitev konkretnih smernic državnih nosilcev urejanja prostora, ki so predvidene s 5. odstavkom 110. člena ZUreP-2, ni obvezna. Skladno s 38. točko 3. člena ZUreP-2 se konkretne smernice izdajo na zaprosilo pripravljavca prostorskega akta, kadar ta presodi, da mu splošne smernice ne zadoščajo ali če to narekujejo posebnosti načrtovane prostorske ureditve ali območja urejanja. (Smernice so bile zaprošene za področje gospodarske javne infrastrukture)
OSNUTEK: Občina pripravi osnutek OPPN, ga javno objavi in pozove nosilce urejanja prostora, da v 30 dneh podajo PRVO MNENJE. V primeru postopka CPVO se hkrati objavi tudi okoljsko poročilo. Javna objava osnutka OPPN se do vzpostavitve elektronskega poslovanja objavi na spletni strani občine in ne v prostorskem informacijskem sistemu. (Javna objava na spletni strani dne 21.4.2020)
DOPOLNJEN OSNUTEK: Po pridobitvi mnenj nosilcev urejanja prostora in prejemu odločitve o ustreznosti okoljskega poročila (OP) občina dopolni osnutek OPPN, ga skupaj z OP javno objavi in javno razgrne.
JAVNA RAZGRNITEV: Ob javni razgrnitvi dopolnjenega osnutka se javnost seznani tudi z morebitnim nasprotjem interesov, kot ga določa predpis, ki ureja integriteto in preprečevanje korupcije (113. člen ZUreP-2). Javnosti se na objavljeno in razgrnjeno gradivo omogoči DAJANJE PREDLOGOV IN PRIPOMB v roku, ki ni krajši od 30 dni. Organizira se tudi JAVNA OBRAVNAVA.
STALIŠČE DO PRIPOMB: Občina prouči pripombe in predloge javnosti k osnutku OPPN in OP ter do njih zavzame stališče, ki jih sprejme Občinske svet. Stališča do pripomb in predlogov javnosti se do vzpostavitve elektronskega poslovanja objavijo na spletni strani pripravljala ter tudi na krajevno običajen način.
PREDLOG OPPN: Na podlagi stališč do pripomb in predlogov javnosti občina pripravi predlog OPPN, ga javno objavi in pozove nosilce urejanja prostora, da v 30 dneh podajo MNENJE. Javna objava predloga OPPN se do vzpostavitve elektronskega poslovanja objavi na spletni strani pripravljavca. Če nosilci urejanja prostora v mnenju ugotovijo, da občina njihovega mnenja na osnutek OPPN ni upoštevala, oziroma da ni upoštevala predpisov iz njihove pristojnosti, morajo svojo ugotovitev utemeljiti in občini podati usmeritve za odpravo nepravilnosti.
SPREJEM OPPN: Občinski svet sprejme odlok OPPN po tem, ko pridobi pozitivna mnenja nosilcev urejanja prostora in ko ministrstvo ugotovi, da so vplivi izvedbe predloga OPPN na okolje sprejemljivi. Občina ministrstvu posreduje sprejeti Odlok o OPPN. Ministrstvo gradivo javno objavi kot veljaven prostorski akt in o tem obvesti občino.