Prvomajska cesta 3a
8310 Šentjernej
TD Zvon Gradišče smo se 4. maja odpravili na izlet v Prekmurje. Ob 7:00 smo imeli zbor pri Rangusovih, nato pa smo se z avtobusom odpravili iz Gradišča proti Lendavi. Pot nas je vodila mimo Krškega, Sevnice, Laškega in Celja, kjer nas je med potjo vodil vodič g. Vinko Sajtl skozi znamenitosti krajev in gradov, mimo katerih smo se peljali. Najprej smo se ustavili na počivališču Tepanje, kjer smo si pripravili zajtrk: domačo salamo, sir in domač kruh.
Ko smo prispeli v Vinarum Lendava, nas je že čakala malica: prekmurski bograč. Bograč je pripravljen iz treh vrst mesa, vina in krompirja. Bograč po madžarsko pomeni kotel, v katerem se jed še danes najpogosteje pripravlja. Nato smo se siti razdelili v dve skupini: najbolj pogumni so šli na Zip-Line, ostali pa smo se odpravili na razgledni stolp Vinarium.
Razgledni stolp Vinarium je sredi Lendavskih goric, ki v višino meri 53,5 m in obiskovalcem ponuja 360-stopinjski razgled na razgibano pokrajino. S pogledom lahko obiščemo porečje Mure in kar tri okoliške države: Madžarsko, Hrvaško in Avstrijo. Do samega vrha stolpa vodi 240 stopnic oz. dvigalo. Pred odhodom naprej, smo si še vsi privoščili točen sladoled.
Z avtobusom nas je pot vodila do gradu Lendava, kjer smo si ogledali film o Lendavi in njeni okolici ter se nato sprehodili po gradu. V gradu imajo spominsko sobo Štefana Galiča, kjer so razstavljeni najrazličnejši metulji. Ogledali smo si spominsko sobo Győrgya Zale, kjer je razstavljenih veliko njegovih kipov, ki predstavljajo mnoge junaške, a hkrati tragične trenutke in osebnosti madžarske zgodovine. V gradu smo si ogledali tudi zbirko male plastike v bronu, ki je nastala v okviru Mednarodnih likovnih kolonij Lendava.
Po ogledu gradu Lendava smo se čez mesto odpravili v Sinagogo Lendava, kjer smo si ogledali spomine na holokavst v času 2. svetovne vojne. V sinagogi smo smi prebrali in ogledali slike o taborišču Auschwitz in o getu Nagykanizsa, o transportu ter o drugih taboriščih. Prebrali smo si tudi o osvoboditvi Židov.
Na koncu smo si ogledali še muzej Meščanstva, tiskarstva in dežnikarstva Lendave. V prvem prostoru muzeja je predstavljan razvoj meščanstva Lendava v obdobju med letoma 1867 in 1914, kjer je se mesto zelo razvijalo. Mestu je bila v ponos tudi dežnikarna, ki je bila prva tovarna dežnikov in senčnikov na ozemlju Avstro-Ogrske monarhije. V muzeju je razstavljen tudi prvi tiskarski stroj, s katerim so tiskali prve knjige na ozemlju današnje Slovenije. Ogledali pa smo si tudi razstavljeno lekarniško opremo iz konca 19. stoletja: kombinirana omara z mnogimi predali in posodo za shranjevanje ter osebna tehtnica. Na policah so se vrstile fajanse, posode iz porcelana, lesa in stekla najrazličnejših oblik in funkcij z različnimi raztopinami, mazili in prahi.
Po izobraževalnem delu izleta smo se z avtobusom odpravili do izletniške kmetije Hančik v Dobrovnik. Kmečki turizem Hančik ponuja prepeličja jajčka in izdelke iz prepeličjih jajčk. Družina se ukvarja z rejo prepelic in je druga največja farma prepelic v Sloveniji. Ob tem razvijajo tudi različne produkte iz prepeličjih jajčk: namaze in vložena prepeličja jajčka v kisu. Ko smo prispeli na kmetijo, nam je prijazni lastnik Jožef degustiral z različnimi namazi iz prepeličjih jajčk, kuhanimi jajčki ter vloženimi jajčki v kisu. Po degustaciji je sledilo kosilo: juha iz prepeličjega mesa, svinjska pečenja z omako iz gob ter zelenjave, pečena svinjska jetra na žaru, piščančje meso z žara, ajdova kaša in pražen krompir ter solata. Za sladico pa smo dobili koruzno zlevanko z marmelado in kavico.
Polni zanimivih vtisov in novega znanja, smo s polnimi trebuhi odpravili nazaj proti Dolenjski. Izlet nam bo ostal v lepem spominu. Naslednje leto pa potujemo na kakšen drugi konec Slovenije.
Besedilo: Janja Škedelj
Foto: Katja Sajtl, Janja Škedelj