Izgovor, ko nekoga zalotimo pri nedoslednemu ravnanju s komunalnimi odpadki, pa tudi sicer je to pogosto slišati je, da niso bili dovolj seznanjeni z navodili, da so nerazumljiva, da piše preveč »na majhno« pa še vrsto drugih izgovorov. Pa je temu res tako?
Vsi se bomo verjetno strinjali, da danes več ni gospodinjstva, kjer se ne srečajo z uporabo sodobnih naprav, pripomočkov, navsezadnje že več kot 80% ljudi uporablja pametne telefone. Zahtevnost navodil za uporabo teh naprav je neprimerljiva z navodili, v kateri zabojnik sodijo določeni odpadki. V čem je torej problem?
Ravnanje s komunalnimi odpadki je področje, za katerega pričakujemo, da je dobro poskrbljeno in dobro organizirano, saj predstavlja eno od osnovnih funkcij lokalne skupnosti, oziroma njenega izvajalca javne službe. Torej bi bilo upravičeno sklepati in pričakovati, da komunalni odpadki v današnjem času in v tem prostoru res ne bi smeli povzročati nobenih težav. Pa žal temu ni tako. Kljub vsej tej organiziranosti in regulaciji, se še pojavijo odkloni, ki v našem bivalnem okolju lahko povzročijo strahoten nered. Nastajanje odpadkov v gospodinjstvih je praviloma zelo enakomerno. Težave, ki se občasno pojavijo na različnih koncih občine, so predvsem posledica prepolnih posod za mešane komunalne odpadke. Vsi nadzori, ki so bili opravljeni so potrjevali, da je bilo prostora za odlaganje vedno dovolj. Težava je le v tem, da nekateri posamezniki še niso osvojili, katerim odpadkom je namenjen rumeni zabojnik, katerim modri,… Poleg tega pa je v teh zabojnikih skoraj redno zaslediti tudi vrsto drugih odpadkov, ki semkaj sploh ne sodijo, to so predvsem gradbeni in pa kosovni odpadki.
Še tako dobra strategija in vpeljan model samo po sebi ne zagotavlja dobrih rešitev. Brez razumevanja in sprejemanja te strategije slehernega občana, ni rezultatov. Žal, je še vedno preveč ljudi, ki svojo obveznost pri ravnanju z odpadki jemljejo kot tisti neobvezen predmet v šoli. V smislu in prepričanju, da za to mora nekdo poskrbeti, vendar pa brez dojemanja širše družbene odgovornosti in sprejemanja ponujenih modelov strategij ravnanja s komunalnimi odpadki, bomo vedno in znova naleteli na take prizore.
Simon Štukelj
Vodja sektorja splošna komunala, Komunala Novo mesto